The Siberian Husky Club of Greater Detroit

Siberian Husky and Non Purebred Sled Dog Championship Race

    currentbullet.gif (897 bytes) [Home Page]  [Breed Info] [Member Info] [Activities] currentbullet.gif (897 bytes)


       

February 9-10, 2008        Photos

Place Name   Day One Day Two Total Time
2 Dog Junior (1 mile)
1 Adreanna Smith 5:43.00 5.23.94 11:06.94
2 Carzin Pelfrey 6:34.00 7:29.69 14:03.69
  Rachel Radick 7:18.00 DNR  
3 Dog Junior (4 miles)
1 Eran Menard 29:07.64 20:33.54 49:41.18
4 Dog Purebred (4 miles)
1 Jacob Cullip 19:26.22 17:29.50 36:55.72
2 Leigh Gilchrist 20:00.77 18:00.81 38:01.58
3 Susan Gilchrist 21:38.31 17:17.67 38:55.98
4 Dale Wolfe 21:01.67 19:15.81 40:17.48
5 Paula Harding 21:17.90 19:22.56 40:40.46
6 George Matos 23:28.20 20:36.33 44:04.53
7 Paul Wagner 25:44.55 18:26.66 44:11.21
8 Jamie Collier 23:57.37 21:13.63 45:11.00
9 Jenna Bowman 26:08.98 25:59.76 52:08.74
10 Marisa Brake 28:58.60 24:51.02 53:49.62
11 Ken Frizzle 38:13.21 48:55.04 1:27:08.25
  Liz Drennan 40:02.02 DNR  
4 Dog Sport (4 miles)
1 Brittany Menard 26:17.95 18:52.85 45:10.80
2 Brad Bowman 28:39.99 26:34.08 55:13.07
3 Jamie Spalding 35:41.78 36:41.02 1:12:22.80
4 Donna Koepp 34:54.15 37:36.37 1:12:30.52
6 Dog Purebred (6 miles)
1 Linda Burba 25:23.73 23:38.56 49:02.29
2 Susan Gilchrist 28:35.16 22:09.12 50:44.28
3 Beth Wagner 29:27.78 21:28.07 50:55.85
4 Jeffrey Siegel 27:03.91 24:23.97 51:27.88
5 Dale Wolfe 27:58.45 24:35.15 52:33.60
6 Nancy Wolfe 32:44.86 25:52.87 58:37.73
7 Brian Gardner 33:00.75 25:56.89 58:57.64
8 Sue Radick 32:18.37 27:23.45 59:41.82
9 Brian Palmer 36:06.34 27:15.39 1:03:21.73
10 Doug Jones 35:18.07 28:54.57 1:04:12.64
11 Daniel Moll 33:20.26 31:21.62 1:04:41.88
12 Jamie Collier 35:43.95 30:37.50 1:06.21.45
13 Joe Powell 37:27.79 29:47.74 1:07:15.53
14 Anne Palmer 39:29.21 32:51.68 1:12.20.89
8 Dog (8 miles)
1 Leigh Gilchrist 29:05.41 27:17.71 56:23.12
2 Eric Ayers 34:30.91 29:36.77 1:04:07.68
3 Rob Groth 34:01.90 31:10.85 1:05:12.83
4 Chuck Cullip 33:35.75 31:46.85 1:05:22.60
5 Dave Eggert 47:34.91 39:59.47 1:27:34.38
 

February 10-11, 2007

Place Name Day One Day Two Total Time
2 Dog Junior (1 mile)
1 Sarah Cullip 3:55.6 4:26.7 8:22.2
2 Rachel Radick 5:10.9 5:31.4 10:42.3
3 Eran Menard 5:28.3 5:21.9 10:50.2
4 Jimmy Holod 6:13.1 5:37.2 11:50.3
5 Carzin Pelfrey 7:08.3 6:20.7 13:29.0
6 Adreanna Smith 9:43.8 6:07.4 15:51.1
 3 Dog Junior (4.6 miles)
1 Eran Menard 26:06.6 23:28.4 49:35.0
4 Dog Sportsman (4.6 miles)
1 Brittany Menard 22:57.0 19:34.9 42:31.9
2 Brad Bowman 26:46.3 22:20.8 49:07.1
3 Mary Beth Kolb 28:10.4 25:21.0 53:31.4
4 Kellie Ropers 30:07.4 27:47.9 57:55.3
5 Jennifer Siegel 32:51.4 31:01.7 1:03:53.1
6 Rainer Ropers 35:01.8 33:06.7 1:08:08.6
7 Cinthia Ropers 35:55.6 36:35.7 1:12:31.3
4 Dog (4.6 miles)
1 Susan Gilchrist 17:26.5 17:17.9 34:44.4
2 Paul Wagner 18:22.9 18:07.4 36:30.2
3 George Matos 18:43.4 18:49.8 37:33.2
4 Megan Whitney 19:23.4 18:56.5 38:19.9
5 Jacob Cullip 19:30.1 19:01.1 38:31.3
6 Sue Radick 19:28.1 19:35.7 39:03.8
7 Erin Radick 22:54.2 22:49.9 45:44.0
8 Mary Groth 22:54.8 24:36.2 47:31.0
9 Marisa Brake 23:53.2 23:59.9 47:53.1
10 Jim Holod 24:55.7 27:36.7 52:32.4
11 Jenna Bowman 44:44.5 21:43.1 1:06:27.6
  Gail Bailey 23:51.1 Scratch  
6 Dog (6.3 miles)
1 Linda Burba 21:33.0 22:00.5 43:33.5
2 Beth Wagner 21:56.3 22:03.8 44:00.1
3 Susan Gilchrist 22:09.3 22:00.1 44:09.4
4 Leigh Gilchrist 22:27.6 22:16.9 44:44.6
5 Mary Groth 22:47.2 22:26.1 45:13.3
6 John Liversage 22:45.6 22:58.1 45:43.7
7 Megan Whitney 22:59.2 23:08.2 46:07.4
8 Jeff Siegel 23:08.9 23:29.5 46:38.3
9 Eric Ayers 24:34.4 24:54.1 49:28.5
10 Jamie Collier 26:45.9 28:08.0 54:54.0
11 Dan Moll 27:52.1 27:45.5 55:37.6
12 Doug Jones 27:26.7 29:11.4 56:38.1
13 Anne Palmer 29:18.7 28:14.4 57:33.1
  Brian Palmer 28:05.5    
8 Dog (8 miles)
1 Leigh Gilchrist 26:51.0 26:48.6 53:39.7
2 Eric Ayers 27:07.6 27:22.8 54:30.4
3 Chuck Cullip 27:16.5 28:01.1 55:17.6
4 Jamie Collier 43:52.4 44:57.5 1:28:49.9
  Dale Wolfe 28:39.7 DNR  

 


February 11-12, 2006

Place Name Day One  Day Two Total Time
2 Dog Junior (1 mile)
1 Sarah Cullip 4:20.2 3:55.4 8:15.6
2 Adreanna Smith 5:14.0 5:40.1 10:54.1
3 Erin Radick 5:10.8 5:53.1 11:04.0
4 Rachel Radick 5:38.5 6:15.4 11:53.9
5 Kim Chapell 5:45.2 7:10.8 12:55.9
3 Dog Junior (4 miles)
1 Jacob Cullip 25:06.0 21:46.3 46:52.3
2 Marisa Brake 27:01.4 28:14.6 55:16.0
3 Jimmy Holod 43:10.3 43:17.5 1:26:27.8
3 Dog Adult (4 miles)
  Liz Rose 30:06.8 DNR  
4 Dog Sportsman (4 miles)
1 Paul Wagner 21:56.7 23:34.0 45:30.7
2 Brad Bowman 24:02.9 24:38.7 48:41.6
4 Dog (4 miles)
1 Susan Gilchrist 17:27.5 19:27.9 36:55.4
2 Linda Burba 18:04.4 18:55.4 36:59.8
3 Thomas Rose 18:06.3 19:40.6 37:46.9
4 Nancy Wolfe 19:17.2 20:32.2 39:49.4
5 Mary Groth 20:32.6 22:54.3 43:26.9
6 Jenna McVey 20:12.3 23:22.9 43:35.2
7 Roland Appleton 23:52.0 24:42.5 48:34.5
8 Matt Radick 25:38.7 27:01.4 52:40.1
9 Joe Holod 37:52.0 28:51.7 1:06:43.7
10 Bruce Barnes 43:31.5 34:05.1 1:17:36.7
  Mark Levitski 18:40.7 DNR  
6 Dog (6 miles)
1 Mary Groth 22:09.2   22:09.2
2 Linda Burba 22:12.0   22:12.0
3 Leigh Gilchrist 22:22.3   22:22.3
4 Chuck Cullip 22:59.1   22:59.1
5 Susan Gilchrist 23:00.2   23:00.2
6 John Liversage 23:08.5   23:08.5
7 Mark Levitski 24:03.9   24:03.9
8 Nancy Wolfe 24:39.7   24:39.7
9 Thomas Rose 25:58.1   25:58.1
10 Brian Palmer 27:34.0   27:34.0
11 Sue Radick 27:48.3   27:48.3
12 Anthony Griffith 30:15.0   30:15.0
13 Doug Jones 30:34.7   30:34.7
14 Anne Palmer 31:42.2   31:42.2
15 Beth Wagner 31:56.1   31:56.1
16 Jamie Collier 32:55.3   32:55.3
17 Roland Appleton 33:34.9   33:34.9
18 Sheri Wright 34:01.7   34:01.7
  Jim Holod DNF    
8 Dog (8 miles)
1 Leigh Gilchrist 25:51.7 28:43.7 54:35.4
2 Eric Ayers 27:10.6 31:06.5 58:17.1
3 Tim Scheall 27:36.3 30:47.7 58:24.1
4 Dale Wolfe 32:40.3 30:56.1 1:03:36.4
5 Joe Powell 30:37.2 33:00.7 1:03:37.9
6 Brian Gardner 38:00.6 38:15.3 1:16:15.9

currentbullet.gif (897 bytes)[SHCGD Home Page]     (Top of Page)